Deja promovată matematic în eșalonul secund, Politehnica Timișoara s-a înclinat la limită, scor 0-1, vineri, în deplasare, cu SCM Zalău, în penultima etapă din play-off-ul Ligii a III-a, seria a 4-a.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 25 de Vlad Danale.

Este primul eșec suferit de alb-violeți în 2026 și pune capăt unei serii de 29 de meciuri fără înfrângere (20 în campionat).

Politehnica Timișoara: Pînzariu – Vlaicu, P. Paul, Ene (Dîrlea ’54) – Vasluian, Gogor, Savianu (Avrămescu ’45), Rotariu, Burlacu-Luca (Gavrilă ’54) – Marincu (cpt; Amariei ’75), Morar (Cooper ’54).

Rezerve neutilizate: Micu, Bologa, Cociș, Fazekas.

Antrenor: Dan Alexa.

“Față de meciul cu cei de la Baia Mare, au dispărut cinci jucători din primul 11, am lăsat acasă șase jucători. I-am dat posibilitatea și lui Dîrlea să debuteze, Savianu la fel, a debutat. Îmi pare rău pentru rezultat, o înfrângere este o înfrângere, cred că am avut două-trei situații mari. Mai ales a lui Dîrlea, pe care-l felicit pentru debutul lui. Nu-mi convine că am pierdut, dar etapele acestea sunt pentru cei care au jucat mai puțin și mai avem o etapă apoi să pregătim sezonul viitor. Dîrlea a avut cea mai mare situație a noastră. Este un jucător promițător pe care din iarnă am început să-l urmăresc, îmi place mult. Trebuie să ne și bazăm pe el și în sezonul viitor, pentru că este eligibil, este născut în 2008”, a declarat Dan Alexa.