SCM Politehnica Timișoara a început cu dreptul seria cu CS Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea ce conteză pentru turul cu numărul trei (clasarea pe locurile 9-10) al fazei playout din Liga Națională de Baschet Masculin.

“Leii” din Banat s-au impus cu scorul de 90-84 (22-21, 20-32, 23-9, 25-22), în această seară, la sala “Constantin Jude”, în fața medaliatei cu bronz din stagiunea precedentă, bifând al patrulea succes consecutiv în campionat.

A fost un meci de luptă, cu un ritm bun și cu un final strâns.

Bogić Vujošević s-a accidentat la spate dar și așa a fost cel mai bun marcator al învingătoarei în alb-violet, cu 17 puncte puse pe tabelă.

Tânărul jucător timișorean Robert Schipor l-a urmat cu 16 puncte, la succesul de miercuri mai contribuind cu puncte Dejan Bjelić (13), Marcu Badiu (12), Șerban Horga (10), Sasa Borovnjak (7), Adam Mirković (5), Laszlo Lazar (5) și Jalen Nesbitt (5).

“Au fost două reprize diametral opuse. După pauză am jucat mult mai bine și mai exact. Am marcat și aruncări de trei puncte, ceea ce nu am reușit în primele 20 de minute. Este o victorie meritată, în condițiile în care am avut la dispoziție un lot restrâns de jucători. Am schimbat modul în care ne-am apărat, ne-a ajutat și faptul că Jalen a fost pus să evolueze pe poziția 4. Devon Thomas nu va juca nici la Râmnicu Vâlcea, Sasa Borovnjak nu poate evolua mai mult de câteva minute, iar acum trebuie să vedem care este situația lui Bogić Vujošević. Foarte posibil să existe și un al treilea meci între cele două echipe, ceea ce m-ar bucura, pentru că ar însemna ca ultimul joc al sezonului să-l disputăm acasă”, a declarat antrenorul Dragan Petričević.

Seria în cel mult trei acte se mută la Râmnicu Vâlcea, unde sâmbătă, cu începere de la ora 20:15, va avea loc partida a doua dintre cele două formații.

Dacă va fi nevoie de joc decisiv, acesta va fi programat miercuri, de la ora 19:00, la sala “Constantin Jude” din Timișoara.