La începutul acestei săptămâni a demarat cea mai importantă şi mai dificilă perioadă din pregătirea luptătorilor.
La Muntele Mic, ca de fiecare dată în ultimii ani în luna ianuarie, elevii antrenorilor Mihail Cucul şi Roman Zgardan efectuează un stagiu în care accentul este pus pe pregătirea fizică generală.
Duminică li se vor alătura şapte sportivi de la loturile naţionale ale Cehiei, însoţiţi de un antrenor.
Speranţa generală este că iarna îşi va intra în drepturi, iar cantonamentul montan se va desfăşura în condiţii de zăpadă, pentru a uşura antrenamentele sportivilor.
“Cantonamentul de iarnă este cel mai important. Vrem să-l facem lung, până în 26 ianuarie. Sperăm să apară zăpada la munte, atunci va fi mai uşor la antrenamente. Accentul este pus pe pregătirea fizică generală, sunt puţine elemente de luptă. În 15 ianuarie vor urca şapte luptători din Cehia şi un antrenor, începând de atunci stagiul va fi unul de pregătire comun. La final, ei vor merge acasă şi este posibil să se întoarcă o săptămână mai târziu pentru antrenamente la baza noastră de pregătire. În ceea ce ne priveşte, vom merge apoi la Chişinău pentru Campionatul Naţional U23, programat să se desfăşoare între 9 şi 12 februarie. Această competiţie va reprezenta şi un criteriu de selecţie la Campionatul European rezervat acestei categorii de vârstă, ce va avea loc la mijlocul lunii martie la Bucureşti”, a declarat antrenorul Roman Zgardan.
