Cu probleme de lot pe final de sezon, Mirel Dragoste și Devon Thomas fiind accidentați, SCM Politehnica Timișoara a depășit-o pe CSA Steaua Sharks București cu un categoric 90-48 (20-17, 28-10, 20-7, 22-14) aseară și a închis în minimum de meciuri – două – seria din playout-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin ce a contat pentru clasarea în zona locurilor 9-12.

A fost o partidă în care s-au evidențiat jucătorii tineri autohtoni ai formației pregătite de antrenorul Dragan Petričević.

Șerban Horga și Marcu Badiu au pus câte 15 puncte pe tabelă, tot atâtea reușind pivotul sârb Dejan Bjelić.

Robert Schipor a contribuit cu 8 puncte, ceilalți marcatori în violet fiind Bogić Vujošević (13p), Jalen Nesbitt (7p), Laszlo Lazar (4p) și Sasa Borovnjak (3p).

În ultimul tur din playout, pentru clasarea pe locurile 9-10, SCM Politehnica Timișoara va da piept cu CS Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea, care a trecut cu 2-0 la general de CSM BBA Petrolul Ploiești (97-75 pe teren propriu și 104-95 în deplasarea).