Vicecampioana României la fotbal feminin a debutat cu dreptul în noul sezon. Politehnica Timişoara a învins-o cu scorul de 3-1 pe AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, într-o partidă disputată astăzi pe arena “Ştiinţa” din capitala Banatului.

Golurile echipei alb-violete au fost marcate de Nikoleta Kurja (2) şi Emilly Scaramelo.

Formula de start aliniată de antrenorul Mirel Albon a fost următoarea: Câmpean – Jivan, Bratu, Nagy, Araujo, Kurja (căpitan), Dawood, Mihăilesc, Mirea, Ivanova, Şepeţan.

Rezerve la start au fost Moldovan, Apostol, Boboc, Dovîncescu, Corsei, Şerban, Cioablă şi Scaramelo.

Alte rezultate înregistrate în etapa inaugurală a SuperLigii de fotbal feminin: Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – Ladies Târgu Mureş 4-0, CSM Alexandria – Farul Constanţa 0-5.

Banat Girls, echipă care îşi desfăşoară meciurile de pe teren propriu la Comloşu Mare, nu a evoluat în weekend.

Meciul de acasă cu Universitatea Cluj va fi reprogramat la solicitarea grupării bănăţene, formulată în urma unui accident rutier în care au fost implicate cinci jucătoare, care suferă de politraumatisme la mâini, picioare, bazin şi cap.

Oficialii Federaţiei Române de Fotbal au înţeles situaţia şi au acceptat amânarea partidei menţionate.

Foto: facebook.com/politimisoarafemina